Hakkında

Prof. Dr. Fuat DEMİRCİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

+90 532 740 44 96
fuatdemirci@superonline.com
İstanbul-TÜRKİYE
Image link

Özgeçmiş

İstanbul Haydarpaşa Lisesini 1977, İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında bitirdi. 1986-1990 yılları arası Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadın hastalıkları ve doğum ihtisası yaptı. 1990 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

İstanbul Haydarpaşa Lisesini 1977, İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında bitirdi. 1986-1990 yılları arası Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kadın hastalıkları ve doğum ihtisası yaptı. 1990 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Mart 1990-Aralık 1997 arası Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dönüşümlü olarak Doğumhane, yüksek riskli gebelikler tanı ve takip ünitesi ve jinekolojik cerrahi ve jinekolojik onkolojik Cerrahi ünitelerinde başasistan (uzman) olarak çalıştı.

Aralık 1997’de İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olarak öğretim üyeliğine başladı. Kasım 2000’de Doçent, Mart 2006’da profesör oldu. Çalışma süresinde Fakülte Kurulu üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Rektör Danışmanlığı yaptı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Jinekolojik Onkoloji Bilim dalında 2001’de 4 ay ve 2005-2006’da 18 ay olmak üzere toplam 22 ay çalıştı. 2011’de Jinekolojik Onkoloji cerrahisi yan dal uzmanı olmaya hak kazandı.

Amerika’da Baylor College of Medicine, Houston’da konuk gözlemci olarak bulundu (1995). Almanya’da Rostock Üniversitesi, Schwerin’de (Şubat 1999) Kadın Hastalıkları-Doğum ve Ürojinekoloji kliniklerinde çalıştı.

1 Haziran-1 Aralık 2009 da Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı üreme teknikleri eğitim merkezinden IVF(Tüp bebek) sertifikası aldı.

Fransa’da  Ekim 2011’de Strasbourg IRCAD merkezinde robotik cerrahi, 2012’de Chalon sur Saona da Dr. E.Delorme’un kliniğinde mesh uygulama eğitimi aldı.

Ekim 2004’te Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği genel merkez yönetim kurulu üyesi oldu. Kasım 2010’a kadar 3 dönem bu görevi sürdürdü.

Eylül 2012’de Türk Jinekoloji ve Obstetrik derneği İstanbul şubesi yönetim kurulu üyesi oldu. 2016’ya kadar bu görevi sürdürdü,

1997 yılında Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği kurucu yönetim kurulu üyesi ve genel sekreteri oldu. Ekim 2011-Ekim 2015 tarihleri arasında 2 dönem başkanlık yaptı. Halen bu derneğin yönetim kurulu üyesi.

Jinekolojik Endoskopi Derneği, Jinekolojik Onkoloji Derneği, Jinekolojik Obstetrik Ultrasonografi Derneği, Türk Perinatoloji Derneği, European Society of Gynaecological Oncology (ESGO), European Society for Gynecological Endoscopy(ESGE), Society of European Robotic Gynecologic Surgery(SERGS), International Continence Society (ICS), International Urogynecological Association(IUGA) ve Mediterrean Incontinence and Pelvic Floor Society üyesi.

Ulusal Kongreler bilimsel sunu yarışmalarında sunumları blirincilik dahil çeşitli dereceler aldı. 21 uluslararası makalesi TÜBİTAK bilimsel çalışmaları teşvik ödülü aldı.

4 ulusal kongre ve 1 sempozyumda kongre sekreteri 12 toplantıda başkan oldu. 54 Ulusal kongre organizasyon komitesinde yer aldı. 50 mezuniyet sonrası kursta başkan, düzenleyici, konuşmacı ve kurs operatörü olarak görev aldı. Değişik illerde ve Üniversitelerde yapılan 130 kongre, kurs ve toplantıda davetli konuşmacı ve/veya workshop operatörü oldu.

Eğitim amaçlı olarak değişik üniversite ve eğitim hastanelerinde operasyonlar yaptı(Zonguldak Karaelmas Tıp Fakültesi, İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir SSK Tepecik Doğumevi, Osmangazi Tıp Fakültesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe (SSK) Eğitim Hastanesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Ege Tıp Fakültesi, Trakya Tıp Fakültesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diyarbakır Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Cumhriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi(Sivas), Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi(İsparta), RTE Üniversitesi Tıp Fakültesi(Rize), Ankara ÜniversitesiTıp Fakültesi Tıp Fakültesi. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi). Yakındoğu Üniversitesi (Kıbrıs)

42’si uluslararası olan 135 yayınlanmış çalışması var. Çalışmaları 200’den fazla uluslararası dergi ve kitaplarda sitasyon aldı. 15 yurtdışı, 56 yurt içi sunu yaptı. Bir yurtdışı, 20 yurt içi kitap bölümü yazdı. 2016 da Türkçeye çevrilen Jinekolojik Cerrahi Atlası kitabının editörlüğünü yaptı. Jinekoloji ve Obstetrik Dergisi Ürojinekoloji Özel sayısı editörlüğünü yaptı (2007). 2004-2012 yılları arası Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(TJOD) Dergisinin editör yardımcılığını yaptı. Jinekolojik Cerrahi Atlası kitabının Prof. Dr. Cihat Ünlü ile birlikte çeviri editörü oldu.

Altısı uluslararası (Gynecological Surgery, Medical Sciences Monitor, Archives of Gynecolgy and Obstetrics, Gynecologic Obstetrics Investigation, Neurourology and Urodynamics, International Urogynecology Journal) olan 12 dergininin hakemliğini yapmaktadır. 2008’de International Journal of Gynecology and Obstetrics dergisi (Türkiye) yayın kurulu üyesi oldu.

Kendi geliştirdiği ultrasonografik bir tanı yöntemi ve bir operasyon yöntemi uluslararası literatürde yer aldı.

2002 yılında Amerika’da yayınlanan “who is who in medicine and healthcare” (Tıp ve sağlıkta kim kimdir ?) indeksine alındı. 2003 yılında İngilterede (Cambridge) yayınlanan “International Biography Center” (Uluslararası Biyografi Merkezi) tarafından tıbba katkısı olan hekimler listesine alındı.. 2011 yılında ‘’American Biographical Institut(ABI)’’ tarafından Hippocrates üstün başarı ödülüne layık görülen doktorlar arasında yer aldı.

2004 yılında Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Fedarasyonu (FIGO) Danışma Kuruluna (Advisory board) seçildi. 2017 yılında Akdeniz Ülkeleri Urojinekoloji Derneği(Mediterrean Incontinence and Pelvic Floor Society). Advisory Board’ına seçildi.

2022’ de SRS implant operasyonun Türkiyede sertifika vermeye yetkili tek eğitiscisi oldu.

İlgi alanları:

  • İdrar kaçırma ve genital organ sarkmaları (vajina, rahim, kalınbardsak son kısmı), gaz-gayta kaçırma
  • Laparoskopik cerrahi, histeroskopi ve robotik cerrahi(kapalı ameliyatlar)
  • Jinekolojik Kanser Cerrahisi(rahim, rahim ağzı, yumurtalıklar ve vajina)
  • Gebelik ve Doğum
  • Genital estetik
  • Kısırlık- Tüp bebek

2023’te Kanser gündemi dergisinin “Uterusun Malign Hastalıkları” sayısının editörü oldu ve endometrium kanserinde sentinel lenf nod örneklemesi bölümünü yazdı.